5 zawsze aktualnych trendów rozwojowych, które musisz znać.

Mar 2, 2020 | 0 komentarzy

Chcesz się rozwijać, żyć w zgodzie ze sobą i podejmować trafne decyzje? Sprawdź jakie umiejętności warto nabyć i jak w prosty sposób można je trenować.

Poniżej znajdziesz 5 trendów i 5 ćwiczeń. Są to bardzo ważne zagadnienia, które mają wpływ na jakość życia i funkcjonowania. Uwaga, po ich zastosowaniu Twoje życie już zawsze będzie piękniejsze.

 

Trend 1: MARZENIA

Bez marzeń nie ma celów, bez marzeń nie ma motywacji do działania. Być może to mocne oświadczenia, ale tak właśnie uważam. Marzenia są motorem napędzającym i od nich wszystko się zaczyna. To z marzeń wynikają nasze cele. Na początku jest jakaś wizja, czasami zbudowana z obrazów, czasami z emocji. Na początku nic nas nie ogranicza, ewentualnie nasza wyobraźnia i właśnie o to chodzi. Puszczamy wodze fantazji i kreujemy szalone pomysły. Obojętnie czy dotyczą życia prywatnego czy naszej pracy, czy projektu, nad którym pracujemy. Od marzenia zawsze warto zacząć, żeby dotrzeć do tych najgłębszych pragnień, do tych jak najbardziej zwariowanych rozwiązań, być może na pierwszy rzut oka niemożliwych.

Jakie jest najlepsze ćwiczenie na dotarcie do najskrytszych marzeń?

Oczywiście wykonanie swojej mapy marzeń. Jest to moje ulubione narzędzie, które uwielbiam ponad życie. Instrukcje jak zrobić mapę znajdziesz w artykule pod tym linkiem: https://izabelakula.pl/jak-zrobic-mape-marzen-i-natychmiast-odmienic-swoj-los/

 

A na teraz mam dla Ciebie inne ćwiczenie, do zrobienia niemal natychmiast. Jest przyjemne, proste, do zrobienia na spacerze.

Ćwiczenie 1:
Wyjdź z domu. Idź na spacer w jakieś ładne miejsce albo takie, które po prostu lubisz. Zatrzymaj się na chwilę, obejrzyj dookoła, zauważ gdzie jesteś, co widzisz. Spróbuj zatrzymać myśli, które na co dzień galopują w Twojej głowie i skup się na tej konkretnej chwili. Zadaj sobie jedno pytanie i odpowiedz na nie: „O czym marzę najbardziej na świecie w tej chwili?”. Puść wolno swoje myśli, nie stawiaj sobie w trakcie tego ćwiczenia żadnych ograniczeń. Zaobserwuj, gdzie dotrą Twoje myśli. 

 

To ćwiczenie może dać bardzo proste odpowiedzi, na przykład „najbardziej na świecie w tej chwili marzę o ciepłej herbacie z imbirem”. Mogą też pojawić się większe marzenia o życiu, o pracy, o relacjach, emocjach. Zobacz co do Ciebie przyjdzie i ciesz się z tego. A ćwiczenie to możesz powtarzać codziennie, żeby każdego dnia mieć kontakt ze swoimi marzeniami.

 

 

Trend 2: TALENTY

Według mnie odkrywanie swoich talentów i naturalnych zdolności zawsze jest w modzie. To talenty wskazują nam najlepszą dla nas drogę. Pokazują w czym jesteśmy najlepsi, do czego zostaliśmy stworzeni, w czym się rozwijać, w jakich obszarach możemy przy odrobinie pracy osiągnąć mistrzostwo. Praca zawodowa zgodna z talentami pomaga osiągać stan flow, czyli taki w którym najlepiej funkcjonujemy, jesteśmy najbardziej efektywni i skuteczni, a przy tym nie odczuwamy wysiłku, bo to do czego mamy talent przychodzi nam z łatwością. Jeśli chcesz na poważnie zająć się swoimi talentami i odkryć swoje naturalne zdolności to zachęcam Cię do zrobienia testu profilującego Talent Dynamics. Chętnie Ci w tym pomogę.

A na teraz mam dla Ciebie poniższe ćwiczenie.

 

Ćwiczenie 2:

Napisz wiadomość do przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich osób, współpracowników. W tej wiadomości zapytaj co według nich jest Twoim talentem, co z łatwością Ci przychodzi, w czym jesteś dobra, za co Cię cenią. Mogą to być Twoje umiejętności, ale też cechy charakteru. Im więcej osób zapytasz tym lepiej. Jak otrzymasz odpowiedzi, spisz je wszystkie i ciesz się. Jestem pewna, że dokonasz niesamowitego odkrycia. Może nawet kilku.

 

Jak już otrzymasz listę talentów, zastanów się jak z nich korzystać, żeby czuć się lepiej, cieszyć się z wykonywanej pracy, poprawić relacje z bliskimi, odczuwać satysfakcję z życia i pełnię szczęścia.

 

 

Trend 3: WARTOŚCI

Ten trend będzie aktualny według mnie zawsze i wszędzie. Przydaje się każdego dnia, w każdej sytuacji, przy podejmowaniu każdej decyzji. Mowa o wartościach życiowych. Wartości to cechy, zachowania, normy niezwykle cenne i ważne dla człowieka. Znasz swoje wartości? Wiesz czym kierujesz się w życiu? Wiesz co jest w Twoim życiu najważniejsze w tym momencie? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania. Wartości mogą się zmieniać na przestrzeni lat. Dla nastolatki największą wartością mogą być znajomi, dla pracującej singielki kariera, dla matki rodzina. Wraz z rozwojem nasze wartości będą się zmieniały, ale na pewno będą też takie, które nazywa się wartościami nadrzędnymi. Te wartości zawsze będą nam towarzyszyły i będą zawsze dla nas ważne.

 

Przykładowe wartości: miłość, kariera, rodzina, zdrowie, rozwój, prawda, przyjaźń, radość, harmonia, świadomość, akceptacja, autentyczność, szacunek, wolność, wierność, wiara, sława, samoświadomość, równowaga, rozrywka, szczęście, pieniądze, tolerancja, wiedza, zaufanie.

 

Ćwiczenie 3:

Znajdź czas i zadaj sobie poniższe pytania. Nie spiesz się z odpowiedziami, daj sobie tyle czasu, ile potrzebujesz.

– Co jest dla mnie ważne w życiu?

– Czego będę zawsze bronić całym sercem?

– Czego pragnę dla siebie i swoich bliskich?

W odpowiedziach na te pytania poszukaj swoich wartości.

 

 

Trend 4: WDZIĘCZNOŚĆ

Tutaj będzie krótko. Po prostu doceniaj siebie i innych! Szczególnie siebie, bo z tym zazwyczaj mamy największy problem. Zauważaj, że robisz dobrą robotę i dziękuj sobie za nią tak samo jak dziękujesz innym, a nawet bardziej. I dobra robota, to wcale nie muszą być wielkie rzeczy. To może być pyszna kanapka, to może być odważne zachowanie, to może być wyjście ze strefy komfortu albo dotrzymanie sobie samej słowa. Miałaś plan i go zrealizowałaś? Podziękuj sobie. Wysprzątałaś mieszkanie? Doceń siebie. Zmieniłaś pracę? Daj sobie nagrodę.

 

Ćwiczenie 4:

Weź kalendarz albo notes albo po prostu kartkę i długopis. Zaznacz dzisiejszą datę. Wypisz na kartce punkty, od 1 do 5, jeden pod drugim. A teraz do tych punktów dopisz za co dzisiaj jesteś sobie wdzięczna lub za co sobie dziękujesz. Zapisz minimum 5 punktów, ale jeśli przyjdzie Ci do głowy więcej to się nie ograniczaj. Powtarzaj to ćwiczenie najlepiej codziennie, żeby weszło Ci w nawyk.

 

 

Trend 5: AKCEPTACJA

Co by to było, gdyby tak zacząć akceptować rzeczywistość taką jaka jest, zamiast się złościć, denerwować, smucić, psuć sobie humor czymś na co nie mam wpływu? Może warto spróbować zaakceptować to, że pewne sytuacje, rzeczy, ludzie po prostu są obok nas i nie mamy wpływu na to, że są, ani na to jak się zachowują. Mamy za to wpływ na to, jak MY na te sytuacje, rzeczy, ludzi reagujemy.

Pomyśl tylko… ktoś zajeżdża Ci drogę, ale na szczęście udaje Ci się w porę zatrzymać, a Ty masz dwie możliwości:

  1. Możesz zacząć krzyczeć, awanturować się, mieć pretensję, szerzyć złość.
  2. Możesz odetchnąć z ulgą, że nic się nie stało i pomyśleć: „ok, ta osoba mnie nie zauważyła, zdarza się, dobrze, że w porę się zatrzymałam” i szerzyć pozytywne myśli.

Którą opcję wolałabyś zastosować? Którą opcję wolałaby osoba, która zajechała Ci drogę?

Wiem wiem, łatwo się mówi… Ale! Uwaga! Można to trenować, a jak wiemy trening czyni mistrza, zatem czas na ćwiczenie.

 

Ćwiczenie 5:

Krok 1: Przypomnij sobie teraz kilka sytuacji, które zazwyczaj wywołują w Tobie złość, zdenerwowanie, złe samopoczucie, spadek poczucia własnej wartości, chęć cofnięcia czasu. Jeśli chcesz, dla lepszego efektu ćwiczenia, możesz je wypisać na kartce.

Krok 2: Następnie przypomnij sobie kilka sytuacji, które zazwyczaj wprawiają Cię w dobry nastrój, powodują, że się uśmiechasz, wzrasta Twoja samoocena, chcesz czuć się tak codziennie. Również możesz je wypisać na kartce.

Krok 3: Spójrz na te dwa rodzaje różnych sytuacji. Pomyśl czego każda z nich Cię uczy, jakie emocje się z nimi wiążą? Czego chciałabyś w swoim życiu więcej?

Krok 4: A teraz wypowiedz na głos takie zdania: „Akceptuję to, że w moim życiu mają miejsce dobre i gorsze chwile. Akceptuję wszystkie swoje emocje. W równym stopniu akceptuję złość, smutek, strach i radość. Mogę je wszystkie przeżywać. Chcę jak najdłużej cieszyć się z dobrych chwil. Każda gorsza chwila to moja lekcja życia i doświadczenie, z którym sobie poradzę.” Powtórz te zdania kilka razy z pełnym zrozumieniem każdego słowa. Możesz powtarzać je codziennie, będzie Ci wtedy łatwiej wykonać krok 4.

Krok 5: Jeśli w przyszłości przydarzy Ci się jakaś sytuacja z kroku 1 zauważ ją. Powiedz sobie „O! To jest ta sytuacja! Teraz mam lekcję!” Jak zauważysz to zdecyduj, czy chcesz trzymać urazę, czy może chcesz ją zaakceptować, przeżyć i iść dalej. A jak w przyszłości zdarzy się sytuacja z kroku 2 to pomyśl jak możesz tę chwilę celebrować, żeby była w Tobie jak najdłużej.

 

 

Poznałaś właśnie 5 trendów rozwojowych, które warto stosować, żeby żyć bardziej świadomie i w zgodzie ze sobą. Marzenia pokażą Ci drogę, talenty najlepszy dla Ciebie sposób działania, wartości pomogą Ci podejmować decyzje, wdzięczność pomoże Ci budować pewność siebie, a akceptacja pozwoli Ci być bardziej wyrozumiałą dla siebie i innych.

 

Jeśli któryś z tematów szczególnie Cię zainteresował i chciałabyś wiedzieć więcej, daj mi proszę znać poprzez formularz kontaktowy. Chętnie każdemu z tych trendów poświęcę osobny artykuł, jeśli tylko będziesz tego potrzebować.

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chcesz spytać o szczegóły podróży?

© 2019 Hotlabs Sp. z o.o. All rights reserved

regulamin       |       polityka prywatności