Czy wiesz, co kryje się w talentach?

lt. 28, 2021 | 0 komentarzy

Czy wiesz, że pewne talenty masz w sobie od urodzenia? Czy potrafisz sobie wyobrazić, co by to było, gdybyś je wszystkie znała i wiedziała jak z nich korzystać? Być może byłabyś drugim Mozartem lub innym mistrzem w swojej dziedzinie.

 

Myślisz sobie teraz: „O nie! Wszystko stracone. Trzydziecha dawno za mną, a ja dalej nie mam żadnych szczególnych talentów. Nigdy nie będę w niczym mistrzem.” Spokojnie. Zatrzymaj te galopujące myśli, niech sobie odpoczną, a tymczasem czytaj dalej, bo mam dla Ciebie niezłe rewelacje.

 

Po pierwsze, nic straconego. Talenty można odkryć w każdym momencie życia.

Po drugie, talenty można rozwijać i na to również nigdy nie jest za późno.

 

Rozwijając swoje talenty sprawiasz, że stają się one Twoimi mocnymi stronami. Jeśli tylko będziesz chciała, możesz je doprowadzić do mistrzostwa.

 

A talent można mieć dosłownie do wszystkiego. Nie jest powiedziane, że tylko ci uzdolnieni muzycznie, plastycznie, artystycznie, posiadają talenty. Swój talent można odnaleźć w każdej dziedzinie życia. Może to być coś bardzo skomplikowanego jak talent do programowania lub coś bardziej przyziemnego jak talent do organizacji czy porządkowania. Można mieć talent do planowania, do rozbawiania, do szydełkowania, do cięcia drewna, do jazdy samochodem, do grania na nerwach. Mogłabym tak wymieniać w nieskończoność. Na dodatek każdy z tych talentów można tak rozwinąć, żeby przynosił Ci jak najwięcej korzyści.

 

Jak odkryć własne talenty?

 1. Sięgnij pamięcią do dzieciństwa i przypomnij sobie, co najbardziej lubiłaś robić? Czym najczęściej się zajmowałaś i przy jakich czynnościach tak się zapominałaś, że nie słyszałaś, jak mama woła Cię na obiad?
 2. Zapytaj ludzi z Twojego otoczenia w czym jesteś dobra. Rodzice, bliscy znajomi, przyjaciele, współpracownicy, dzieci, na pewno każde z nich będzie w stanie wskazać przynajmniej jedną rzecz, którą według nich robisz świetnie.
 3. Pomyśl, co sprawia Ci wielką radość? Na myśl o jakich działaniach przebierasz nogami i mogłabyś to robić dzień i noc nie czując zmęczenia.
 4. Skorzystaj z narzędzia profilującego np. test talentów Gallupa albo Dynamika Talentów. Po zrobieniu takiego testu otrzymujesz wyniki, a tam czarno na białym cała wiedza o Twoich największych talentach.

 

Co mi da wiedza o talentach?

 • Znając własne talenty możesz wybrać taką drogę zawodową, która będzie dla Ciebie źródłem radości i satysfakcji.
 • Możesz uniknąć wielu frustracji, szczególnie w życiu zawodowym.
 • Wiedza o talentach pozytywnie wpływa na budowanie poczucia własnej wartości i pewności siebie.
 • Lepiej znasz siebie, zwiększa się Twoja samoświadomość.
 • Wiesz, co w życiu będzie przychodziło Ci z łatwością a w co potrzebujesz włożyć więcej energii.
 • Wiedza o talentach będzie świetną podpowiedzią, jeśli właśnie jesteś w momencie wyboru bądź zmiany ścieżki życiowej czy zawodowej. Jeśli nie wiesz, co chcesz w życiu robić to w talentach możesz szukać wskazówek.
 • I wreszcie, znajomość własnych talentów umożliwia taką organizację pracy, która pozwala na osiąganie maksymalnych efektów przy minimalnym wysiłku. Możesz nareszcie poczuć flow.

 

U mnie odkrycie talentów było jak olśnienie. Nagle wszystko stało się jasne. Zrozumiałam, dlaczego nie lubiłam mojej pracy w agencji reklamowej, dlaczego źle się w niej czułam i nie byłam w stanie odczuwać satysfakcji. Oczywiście każdy sukces mnie cieszył, ale po pierwsze bardzo krótko, a po drugie był okupiony okropnymi męczarniami. Dosłownie zamęczałam się, żeby osiągnąć oczekiwany efekt.

 

To tak jakbym była kotem i próbowała latać. Niby nic mi się nie stanie, jak skoczę z dużej wysokości, bo umiem wylądować na czterech łapach, ale jednak czuję, że sama siebie oszukuję z tym lataniem. No ale ludzie klaszczą i mówią, że super latam, no to udaję dalej, że latam.

 

Wiedza o moich talentach pomogła mi spojrzeć na siebie z dystansu. To był moment, który zmusił mnie do szczerej analizy mojej drogi zawodowej. Uświadomiłam sobie w czym jestem dobra, jakie są moje mocne strony oraz jakie mam wyzwania. Pomogło mi to zaakceptować własne słabości i trochę odpuścić sobie. Zaczęłam świadomie planować pracę, tak żeby skupiać się głównie na tych obszarach, które są moją mocną stroną, a w pozostałych tematach szukać wsparcia. Nagle okazało się, że mogę pracować efektywnie i nie siedzieć po godzinach.

 

Odkąd prowadzę własny biznes również bazuję na moich talentach i mocnych stronach. Ułatwiają mi one podejmowanie decyzji, planowanie zadań, działanie. Dla mnie dużą wartością jest to, że wiem czym chcę się zajmować, bo to wychodzi mi świetnie, a co powinnam oddać w ręce innych specjalistów.

 

Na przykład strona internetowa. Na początku męczyłam się kilka miesięcy, żeby zrobić samodzielnie stronę, no bo przecież wiele osób tak robi i mają ekstra efekty. Po czym przypomniałam sobie, że to nie moja działka. Pomysł na stronę, teksty, proszę bardzo, wymyślam na poczekaniu, ale już poukładanie tego wszystkiego, podłączenie, żeby wszystko działało, o nieeee. Dałam sobie spokój i oddałam moją stronę w ręce ekspertów. Szast prast i wszystko działało, a ja mogłam się zająć pisaniem artykułów na bloga.

 

Wniosek? Znajomość własnych talentów pomaga też zrozumieć, że są takie dziedziny, w których warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów. Uczy też pokory i zaufania do innych osób. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że ułatwia życie.

 

Jeśli podoba Ci się temat talentów, chcesz wiedzieć, jakie talenty masz od urodzenia i jak możesz dzięki nim osiągać stan flow to zapraszam Cię do siebie na konsultacje i zrobienie testu Dynamiki Talentów. Pomogę Ci w interpretacji wyników i ustaleniu idealnej dla Ciebie ścieżki, zgodnej z Twoimi naturalnymi talentami.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz spytać o szczegóły podróży?

© 2019 Hotlabs Sp. z o.o. All rights reserved

regulamin       |       polityka prywatności