Jaki jest Twój język miłości?

lt. 14, 2021 | 0 komentarzy

Czy wiesz, że są różne języki miłości? Czy wiesz, że masz swój „zbiornik na miłość”? Czy wiesz, że ten zbiornik trzeba w odpowiedni sposób napełniać miłością? Ja nie wiedziałam, ale to odkrycie mnie oświeciło. Zrozumiałam, dlaczego niektóre związki trwają i są szczęśliwe a inne się rozpadają.

 

Skoro mamy luty i Walentynki, to postanowiłam się wpisać w trend i przygotować artykuł o miłości. A co! Ostatnio temat miłości u mnie na czasie. Dużo rozmyślam, czytam, wspominam, poznaję nowe odmiany miłości, uczę się ciągle czegoś nowego. Szczególnie teraz, dzięki córce, która pokazuje mi, że od miłości do złości jest tak bardzo blisko.

 

Wracając do języków miłości, poznałam tę koncepcję rok temu, kiedy w moje ręce trafiła książka „5 języków miłości”. Autorem tej książki i zarówno twórcą koncepcji języków miłości jest Gary Chapman. Wiele lat prowadził poradnię dla małżeństw, organizował seminaria dla małżeństw, pomagał im się komunikować, uczył jak rozmawiać ze sobą, doradzał im i je obserwował. Zauważył, że ludzie nie tylko w różny sposób się komunikują, ale różnie rozumieją miłość, na różne sposoby ją okazują i odbierają.

 

Niektórym do odczuwania miłości drugiej osoby wystarczą słowa. Inni czują, że są kochani, jeśli czują dotyk, są często przytulani, całowani. Jeszcze inni czekają na prezenty, przysługi albo chcą jak najczęściej spędzać razem czas. Podobnie jest w przypadku okazywania miłości. Jeden co chwilę będzie mówił, że kocha, drugi będzie zasypywał prezentami, a kolejny wymyślał wspólne atrakcje, wyjścia, wyjazdy. Można powiedzieć, że ile osób, tyle sposobów na okazywanie i odczuwanie miłości, ale Chapman zauważył o co w tym chodzi i co zrobić, żeby się w tej miłości zrozumieć.

 

Chapman wyróżnił pięć różnych języków miłości. Co to oznacza? Oznacza to, że nasz partner może mówić tym samym językiem co my albo zupełnie innym, jednym z czterech pozostałych. Według tej koncepcji każdy ma swój ojczysty język miłości, którym mówi i który rozumie najlepiej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby poznać język miłości swojego partnera i nauczyć się nim porozumiewać, do czego Chapman gorąco zachęca. Co to daje?

 

Zgodnie z koncepcją pięciu języków miłości każdy z nas ma swój „zbiornik na miłość”. Jeśli ten zbiornik jest napełniony to wszystko świetnie się układa, ale jeśli zbiornik zaczyna świecić pustkami to nagle zaczynają się wątpliwości: „on już mnie chyba nie kocha”, „jej już na mnie nie zależy”, „nie umiemy już razem być”, „coś się wypaliło” i tym podobne. Trzeba dbać o to, żeby „zbiornik na miłość” był pełny. Są różne sposoby na napełnianie zbiornika, w zależności od tego, jakim językiem miłości posługuje się druga osoba. I właśnie dlatego warto je poznać.

 

  1. WYRAŻENIA AFIRMATYWNE

Pierwszy rodzaj języka miłości to wyrażenia afirmatywne. Jeśli ktoś posługuje się głównie tym językiem to jego pojemnik na miłość będą wypełniały słowa. Ważne jest co się mówi do tej osoby. Można wyrażać miłość komplementami, podkreślając jak najczęściej jak bardzo nam się ta osoba podoba, co do niej czujemy, jak ją widzimy. Można używać słów uznania, jak również takich, które dodają odwagi i motywacji. Wszelkie wypowiedziane uprzejmości będą napełniały zbiornik tej osoby. Warto chwalić partnera lub partnerkę publicznie np. w gronie rodziny, znajomych czy dzieci. Jak najczęściej doceniać. To będzie procentowało.

Jeśli kogoś kochasz, a jego językiem są wyrażenia afirmatywne to wzmacniaj go miłymi słowami jak najczęściej, a w szczególności, gdy przeżywa coś ważnego. Powiedz, że w niego wierzysz, że jesteś z niej dumna, że świetnie wygląda w tej marynarce albo nowej sukience. To działa!

 

  1. DOBRY CZAS

Jeśli dobry czas jest ojczystym językiem miłości to najprostszym sposobem na jej wyrażenie, będzie jakościowe spędzenie czasu z drugą osobą. Tutaj ważne jest skupienie uwagi na partnerze, poświęcenie mu czasu. Sprawdzą się nie tylko różnego rodzaju wspólne wyjścia, spacery, wyjazdy w piękne miejsca, ale nawet zwykła rozmowa, w trakcie której naprawdę jesteś z tą osobą i dajesz jej swój czas. Czas to ogromny dowód miłości.

Kojarzysz taki tekst: „Ty ciągle nie masz dla mnie czasu!”. Językiem miłości osoby, która to zdanie wypowiada jest prawdopodobnie dobry czas. Jak się to zrozumie, to okazuje się, że to zdanie jest wołaniem o miłość.

 

  1. PRZYJMOWANIE PODARUNKÓW

W tym języku miłości bardzo ważne są wizualne symbole miłości. Wszelkiego rodzaju podarunki odzwierciedlają uczucie. Jeśli językiem ojczystym jest przyjmowanie podarunków to dla tej osoby otrzymywanie i dawanie prezentów będzie o wiele ważniejsze niż dla innych i będzie sposobem na okazywanie miłości. Nie jest ważna wartość podarunku, rodzaj, kształt, wielkość, ale sam fakt wręczenia.

Tutaj przypomina mi się moja babcia, która wszystkich obdarowuje jedzeniem. Dla mnie zawsze ma pyszne ciasto, które sama piecze i ja wiem, że w ten sposób pokazuje mi, jak bardzo mnie kocha. A ja mogę jej okazać miłość przyjmując ten prezent. Co oczywiście robię chętnie, jako że żadnego ciasta nie odmawiam.

 

  1. DROBNE PRZYSŁUGI

Posługując się tym językiem miłości chcemy sprawić drugiej osobie przysługę. Zrobić coś, żeby jej ułatwić życie, dać jakąś radę, wyręczyć w czymś. Miłość rozumiemy jako działanie dla tej drugiej osoby i tak samo chcemy ją odbierać. Czyli w momencie, kiedy ktoś zrobi coś miłego dla nas, będziemy czuć jego miłość. To może być pomoc w sprzątaniu mieszkania, w gotowaniu, w umyciu auta, w opłaceniu rachunków lub spełnienie prośby partnera czy partnerki.

Jeśli żona prosi męża sto razy o wyniesienie śmieci albo schowanie skarpet a on tego nie robi, to może sobie pomyśleć, że już jej nie kocha, jeśli jej językiem miłości są drobne przysługi. Dla jednych te skarpety to będzie absurd, dla drugich sprawa najwyższej rangi i dowód na brak miłości.

 

  1. DOTYK

Już się pewnie domyślacie, że jeśli głównym językiem miłości jest dotyk to taka osoba będzie uwielbiała odczuwać i okazywać miłość poprzez dotykanie, przytulanie, całowanie, głaskanie, masowanie i wszystko co wiąże się z fizycznym odczuwaniem dotyku. Tutaj musi być kontakt, poczucie ciepła, bliskość drugiej osoby.

Przychodzi mi na myśl, że to są ludzie przylepy. Ci co chętnie się ściskają i buziaczkują na powitanie. Taki nie wyjdzie z domu, dopóki każdego nie obdaruje uściskiem i całusem.

 

Jak widzisz jesteśmy jako ludzie różni i nieźle pokręceni. Jeden lubi to, drugi tamto i jak tu być mądrym? Można być mądrym jak się zna swój język miłości i ojczysty język partnera. Wtedy można usiąść i porozmawiać o tym co lubicie a czego nie. Warto powiedzieć sobie co napełnia wasz zbiornik na miłość, żeby ciągle o to uczucie dbać i je podsycać.

 

Jak powiesz partnerowi, że twój zbiornik się napełnia jak on cię przytula, to będzie wiedział, że ma cię przytulać jak najczęściej. Jak partner ci powie, że jego zbiornik się napełnia, kiedy mówisz mu jak bardzo go kochasz, to będziesz wiedziała, żeby mu to mówić jak najczęściej.

 

Koncepcja miłości ma też zastosowanie w wychowaniu dzieci. Jeśli rozpoznasz jaki jest język miłości twojego dziecka to możesz okazywać mu miłość jego sposobem, który będzie przez dziecko rozumiany a jego zbiornik miłości ciągle napełniony.

 

Nie wiem jak Ty, ale ja jestem tą koncepcją pięciu języków miłości zachwycona. Polecam zagłębić się w temat, bo bardzo ułatwia on życie w relacji romantycznej, ale również w relacji z dziećmi. Można bardziej zadbać o siebie nawzajem.

 

Książka „5 języków miłości” Gary’ego Chapman’a zawiera opis wszystkich rodzajów języków, całe mnóstwo przykładów, jak również przemyślenia autora i opisy tego jak dochodził do swoich wniosków, z których powstała koncepcja języków miłości. Na końcu książki są również testy dla kobiet i mężczyzn, które pozwalają określić swój język ojczysty.

 

Znalazłam również w sieci test na odnalezienie swojego języka miłości. Zrobiłam go i wygląda na to, że się sprawdza. Poniżej zostawiam link.
https://mk-pl.github.io/5-jezykow-milosci/

 

Polecam ten test na walentynkowy wieczór.

Jesteś ciekawa jakim językiem mówisz?

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz spytać o szczegóły podróży?

© 2019 Hotlabs Sp. z o.o. All rights reserved

regulamin       |       polityka prywatności