Marzenia – Jak je realizować?

Sty 18, 2021 | 0 komentarzy

 

Opiszę dzisiaj mój sposób na realizację marzeń, celów, planów. Jak zwał tak zwał, a chodzi o jedno. Chodzi o to, żeby się dokonało. Samo?

Jak wiemy (mama pewnie nie raz mówiła) nic samo się nie zrobi. Tutaj muszę przyznać mamie rację, choć oczywiście jak w każdej regule są wyjątki. Patrząc na bałagan w moim domu i konsultując go z domownikami, wygląda na to, że zrobił się sam. Nikt się nie przyznaje do świadomego zorganizowania rozgardiaszu. No ale, to temat na odrębne rozważania, a miało być o realizacji marzeń.

Pokuszę się dzisiaj o uporządkowanie sposobu na realizację marzeń w kilku najważniejszych, powiedziałabym kluczowych, krokach. Niech będzie zwięźle, jasno, prosto i zrozumiale dla każdego. Bez owijania w bawełnę. Kawa na ławę.

 

ODKRYJ O CZYM MARZYSZ

 Nie jest tajemnicą, że jestem fanką mapy marzeń, kocham ją nad życie i jest moim ulubionym sposobem na odkrywanie marzeń. Będę więc ten sposób promowała do końca świata i jeden dzień dłużej, bo po prostu działa. 

Robię mapę i wiem czego pragnę. To niezbędna wiedza, żeby zacząć z marzeniami. Cały proces odkrywania marzeń wyciąga ze mnie moje najskrytsze potrzeby. Serio, nic się nie ukryje. Jest to narzędzie kreatywne, więc pomaga puścić wodze fantazji. Odkrywamy zarówno te małe jak i te wielkie, ogromniaste marzenia, o których często aż wstydzimy się myśleć. Na mapie marzeń znajdują się najśmielsze pragnienia.

Jeśli jednak ktoś nie czuje tego sposobu, to nie ma sprawy. Nie trzeba robić mapy. Można zwyczajnie usiąść i pomyśleć. Zastanowić się nad swoim życiem, dać sobie czas na przemyślenia, a potem spisać to co nam chodzi po głowie. Sposób na odkrycie marzeń nie jest ważny. Ważny jest fakt uświadomienia sobie czego chcemy w życiu.

 

ZAMIEŃ MARZENIA W CELE

Samo spisanie marzeń, jak się pewnie domyślacie, nie wystarczy. Już ustaliliśmy na wstępie, że samo się nic nie zrobi. Trzeba choć trochę zadziałać. Popchnąć machinę, uruchomić, żeby zaskoczyła i się rozkręciła. Na fotelu, z założonymi rękami, możemy siedzieć wieki i czekać i nic się nie wydarzy. Trzeba zrobić jakiś ruch i zaprosić marzenia do naszej rzeczywistości.

Najprostszym sposobem na to jest nadanie marzeniom cech charakterystycznych dla celu. Ja zawsze robię to tak, że dokładnie marzenie opisuję, określam czego chcę. Zastanawiam się, ile czasu potrzebuję na realizację i wyznaczam sobie realny termin. Następnie dzielę cel na mniejsze kroki, bo wtedy łatwiej jest się za niego zabrać. Dzięki temu widzę też kamienie milowe, które pomagają mi później w łatwy sposób sprawdzać postępy.

Oczywiście wszystko to notuję własnoręcznie w pięknym kalendarzu. Robię z tego przyjemny rytuał. Można sobie puścić ulubioną muzykę, zapalić świece, zrobić nastrój. Ja lubię jak jest miło i pięknie, a do tego magicznie. Czuję wtedy, że robię coś ważnego dla siebie i sprawia mi to niezwykłą przyjemność. Mam wrażenie, że ten rytuał pomaga mi wysłać wiadomość do wszechświata, że jestem gotowa, że chcę i z wdzięcznością przyjmę to co do mnie przyjdzie.

 

ZRÓB PIERWSZY KROK

Jednym z ważniejszych etapów w realizacji marzeń jest jak najszybsze wyznaczenie i zrobienie pierwszego kroku. Ten krok to właśnie początek realizacji. Ten krok nadaje tor, uruchamia cały proces. Im szybciej zostanie wykonany tym wcześniej inne działania będą się kręcić.

I to nie musi być duży krok. Może to być naprawdę malutki kroczek, jak na przykład sprawdzenie cen lotów, jeśli właśnie chcę zrealizować marzenie o wspaniałej podróży. Serio, to może być minimum. Ważne, żeby coś zadziałać i mieć poczucie, że właśnie rozpoczęłam, osobiście, piękną drogę do osiągnięcia marzenia, celu, planu…

 

ZADBAJ O MOTYWACJĘ

Przede wszystkim, zanim zaczynam działać z jakimś marzeniem, sprawdzam, czy ono na pewno jest moje. Czy na pewno to ja tego chcę? Żeby się nie okazało, że realizuję ambicje rodziców, znajomych, a nie moje. Nie można dać się wciągnąć presji innych osób. Trzeba zadbać o siebie, swoje potrzeby i wartości, żeby mieć poczucie, że robimy coś ważnego, coś, co ma dla nas sens. A ujrzenie głębszego sensu w swoich działaniach to według mnie jeden z największych motywatorów.

Należy zadbać też o to, żeby cele nie były za bardzo albo za mało ambitne. Jeśli wyznaczę sobie zbyt prosty cel to nie będzie mi się chciało zacząć, bo satysfakcja z realizacji marzenia też będzie mała. Jeśli natomiast wyznaczę sobie zbyt trudny cel to może się on okazać tak przerażający, że będę odwlekała jego rozpoczęcie w nieskończoność, a potem będę sfrustrowana, że mi się nie powiodło, że poległam.

Jeśli chodzi o motywację, to u mnie świetnie działają też różnego rodzaju nagrody. Zanim coś zrobię wyznaczam sobie nagrodę. Za realizację całego marzenia coś dużego i mniejsze nagrody za poszczególne kroki, które mnie przybliżają do realizacji celu. No w końcu coś z tego działania muszę mieć.

 

DOCENIAJ SUKCESY I PORAŻKI

 Ciesz się z każdego sukcesu, świętuj, baw się. I tak samo, a może i bardziej celebruj porażki. Sukces jest dla nas potwierdzeniem w czym jesteśmy świetni, co działa, co robimy dobrze. Porażka natomiast to świetna lekcja. Porażka pokaże nam co możemy poprawić, gdzie poszukać wsparcia, co usprawnić następnym razem. Dlatego i za sukcesy, i za porażki trzeba dziękować, bo wiele się za ich sprawą uczymy.

Ciesząc się i świętując uruchamiamy część naszego mózgu odpowiedzialną za odczuwanie przyjemności. Realizowanie marzeń będzie więc kojarzyło nam się z czymś miłym. A to zaowocuje w przyszłości. Chętniej będziemy się podejmować realizacji nowych planów, bo będą one kojarzyły nam się z czymś dla nas dobrym.

A na koniec najważniejsze.

 

WRZUĆ NA LUZ I NIE PODDAWAJ SIĘ!

Bo nie chodzi o to, żeby za wszelką cenę realizować marzenia, osiągać cele, nie oglądać się na nic i podążać raz wyznaczoną ścieżką. Chodzi o to, żeby cieszyć się z życia, czerpać radość z drobnych rzeczy, a czasami zboczyć ze ścieżki, żeby zobaczyć, czy za tym innym zakrętem jest może droga, która bardziej nam odpowiada.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz spytać o szczegóły podróży?

© 2019 Hotlabs Sp. z o.o. All rights reserved

regulamin       |       polityka prywatności