O co zadbać w pierwszej kolejności, żeby zacząć pracować nad pewnością siebie?

kwiecień 9, 2021 | 0 komentarzy

Zacznę od tego, że moim zdaniem nie ma pewności siebie bez poczucia własnej wartości. O! I w sumie na tym zdaniu mogłabym również skończyć, ale nie po to tutaj się klika, więc rozwinę temat.

 

Pewność siebie i poczucie własnej wartości są terminami bardzo bliskimi i często stosowanymi zamiennie, a jednak różnią się od siebie. Różnica może wydawać się subtelna, ale jest znacząca. Najłatwiej zrozumieć to tak, że to, co widzimy na zewnątrz, co przejawia się w konkretnych zachowaniach, to pewność siebie. Możemy zauważyć, czy ktoś zachowuje się jak pewna siebie osoba i w taki sposób go charakteryzować. Osoba pewna siebie jest zazwyczaj odważna w wyrażaniu swoich opinii, potrafi zadbać o siebie i swoje potrzeby, umie budować wartościowe relacje, w których dobrze się czuje, umie mówić o sobie, o swoich mocnych i słabych stronach, jest gotowa do podejmowania wyzwań.

 

Zdrowa i autentyczna pewność siebie jest wynikiem adekwatnego poczucia własnej wartości. To znaczy, że ta osoba dobrze zna siebie, jest świadoma swoich potrzeb, wartości, zachowań, reakcji w konkretnych sytuacjach. Umie wziąć odpowiedzialność za własne życie i wie, na co ma wpływ w swoim życiu. Akceptuje siebie, swoje emocje, zachowania, jak również akceptuje innych ludzi i wydarzenia, które ją spotykają. Umie wyciągać z tych wydarzeń wnioski i podejmować świadome decyzje. Potrafi również w asertywny sposób zadbać o siebie i swoje otoczenie. Człowiek o adekwatnym poczuciu własnej wartości darzy siebie zaufaniem i szacunkiem. Wierzy w siebie i swoje możliwości, jednocześnie będąc świadomym swoich słabości, które niczego mu nie ujmują.

 

Zapewne nie raz słyszałaś takie stwierdzenie, że ktoś jest zbyt pewny siebie, a przez to arogancki, zarozumiały i bezczelny. Być może zdziwi cię to, co teraz przeczytasz, ale uważam, że nie ma ludzi zbyt pewnych siebie. Za tą przesadną pewnością siebie ukrywa się osoba o zaburzonym, czyli zazwyczaj niskim poczuciu własnej wartości. Arogancja, zarozumiałość czy bezczelność to tylko maski, które mają pomóc ukryć niską samoocenę. Dzisiejszy świat bardzo temu sprzyja, bo wymaga się od nas, i to już od dziecka, bycia najlepszym we wszystkim, za co się zabierzemy, stawania do niepisanych konkursów o wszystko, począwszy od ocen w szkole, skończywszy na awansach i podwyżkach. Nie zwraca się uwagi na emocje i to co w środku, tylko na to, co na zewnątrz. Wielu z nas nie zauważa potrzeby zajęcia się swoim wnętrzem. Nieświadomie tworzymy pozorne obrazy samych siebie, żeby jakoś przetrwać, poradzić sobie.

 

Wniosek z powyższego mam taki, że jeśli chcę być pewna siebie, to najpierw muszę zadbać o poczucie własnej wartości. Zbadać na jakim jest poziomie. Dowiedzieć się o co zadbać w pierwszej kolejności. Być może nie wierzę w siebie i swoje możliwości. Być może nie jestem świadoma tego co już mam, czego już się nauczyłam, wiedzy i kompetencji, które zdobyłam. Być może biegnę na ślepo po kolejne umiejętności a nie doceniam i nie wykorzystuję tych, które już są w moich rękach.

 

Poniżej przygotowałam dla ciebie pytania, od których moim zdaniem warto zacząć budowanie poczucia własnej wartości, z którego naturalnie będzie płynęła pewność siebie. Te pytania mogą pomóc właśnie w zadbaniu o samoocenę i sprawdzeniu, w jakim ona jest stanie, w jakim ty jesteś stanie teraz.

 

Znajdź sobie wygodne miejsce, idź na spacer, pobądź ze sobą i zadaj sobie te pytania.

 

  1. Jakie są twoje największe talenty?
  2. Jakie są twoje mocne strony?
  3. Jakie są Twoje obszary do rozwoju?
  4. Nad czym chcesz pracować, co rozwijać?
  5. Czego potrzebujesz się nauczyć?
  6. Co już masz?
  7. Czym dzisiaj możesz się pochwalić?

 

Te pytania inspirują do poznania siebie, do poszukania informacji o sobie oraz do docenienia siebie. Odpowiedzi, które znajdziesz zwiększą twoją samoświadomość, zwrócą uwagę na to co już masz, umiesz, czym dysponujesz. Zobaczysz jak wielką wartością jesteś dla siebie i dla świata oraz jaki potencjał w tobie drzemie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz spytać o szczegóły podróży?

© 2019 Hotlabs Sp. z o.o. All rights reserved

regulamin       |       polityka prywatności