Po co realizować marzenia? Sprawdź jaką odkryłam odpowiedź…

Kwi 6, 2020 | 0 komentarzy

To jest bardzo ważne pytanie. Kluczowe, fundamentalne. Tak proste, a tak wiele za nim stoi. Można by pomyśleć, że to zwykłe „po co?”, ale kiedy się nad nim głębiej zastanowisz to zrozumiesz, że to pytanie nadzwyczajne.

 

Od kiedy poznałam siłę tego pytania, zadaję je sobie przy każdej możliwej okazji. Za każdym razem, kiedy zabieram się za działanie, kiedy zaczynam nowy projekt, kiedy w mojej głowie kiełkuje nowy pomysł. A w szczególności wtedy, kiedy mam marzenie i chcę je zrealizować. Za każdym marzeniem stoi jakieś „po coś”. Każde marzenie prowadzi do jakiegoś większego celu, który warto odkryć, żeby czerpać z niego motywację, żeby mieć ambitną wizję.

 

W dzisiejszym artykule chciałabym się jednak skupić ogólnie na kwestii realizacji marzeń. Dzisiaj nie interesują mnie poszczególne i konkretne marzenia. Dzisiaj chcę znaleźć odpowiedź na pytanie po co w ogóle realizować marzenia, po co się nimi zajmować, tracić swoją energię, wysilać się mniej lub bardziej. Tutaj chcę zwrócić uwagę, że realizacja marzeń to właśnie często pewien wysiłek. Oczywiście to zależy od wielkości marzenia, poziomu trudności czy czasu w jakim chcemy coś osiągnąć, ale jakiś wysiłek zawsze się pojawi. I tutaj właśnie stawiam pytanie: Po co? Po co mam się męczyć? Po co mam się starać? Co ja z tych marzeń będę miała? A czy mogę coś stracić? Wraz z kolejnymi odpowiedziami pojawiają się następne, coraz głębsze pytania, które w którymś momencie pozwalają odkryć SENS.

 

A sens, jak się okazuje, to coś o co ludziom chodzi w życiu. Jakiś czas temu usłyszałam na pewnej naukowej konferencji coachingowej, że ludzie nie gonią za szczęściem, nawet za miłością, nie pragną najbardziej dóbr materialnych, ale usilnie poszukują sensu. Z racji na moją krótką pamięć i nieumiejętność szybkiego notowania, zapomniałam z jakich źródeł płynęły te wnioski, ale były one poparte badaniami. Okazuje się, że wielu z nas dąży do odnalezienia sensu. Chcemy wiedzieć, że to co robimy w życiu ma sens, że jest po coś. Dlatego właśnie dzisiaj, chcę Ci opowiedzieć na swoim przykładzie i przykładzie moich klientek, jaki sens ma realizacja marzeń. Po co się tym zajmować?

 

Z mojego życiowego i zawodowego doświadczenia wynika sporo ciekawych wniosków, którymi chcę się z Tobą podzielić. Od wielu lat realizuję swoje marzenia, a od kilku lat wspieram w tym moje klientki i to co obserwuję jest zadziwiające. Poniżej podam Ci 3 najważniejsze powody, dla których warto zająć się marzeniami.

 

Po co realizować marzenia?

  1. Osoby, które realizują swoje marzenia zwiększają poziom samoświadomości.
    Trzeba wykonać pewne działanie lub działania, żeby zrealizować swoje marzenie. Zazwyczaj potrzebny jest również plan działania i jego konsekwentna realizacja. Kiedy zaczęłam świadomie realizować swoje marzenia, zaczęłam również odkrywać siebie. Poznałam wiele swoich mocnych stron, ale też zidentyfikowałam te słabsze. Zauważyłam z czym sama świetnie sobie radzę, a w jakich obszarach potrzebuję pomocy. Odkryłam, że o pomoc można prosić, że nie muszę robić wszystkiego sama, że są osoby, które bardzo chętnie mi pomogą bezinteresownie albo którym po prostu mogę zlecić pewne działania. To też zmieniło wiele moich przekonać. Otworzyłam się na przykład na współpracę. Zorientowałam się, że nawet jeśli to tylko moje marzenie to i tak mogę liczyć na wsparcie. U moich klientek również bardzo często obserwuję szok jaki przeżywają, kiedy zdają sobie sprawę z tego ile mają możliwości, jak wiele potrafią, jak ogromne mają kompetencje, których często nie doceniają. Widzę, jak w miarę realizacji kolejnych wyznaczonych małych kroków zaczynają coraz bardziej sobie ufać, coraz bardziej wierzyć w siebie i swoje umiejętności.

 

  1. Osoby świadomie realizujące marzenia czują większą odpowiedzialność za siebie i swoje życie. Działając, widzisz konsekwencje swoich poczynań. Orientujesz się, że są obszary na które masz duży wpływ i możesz je dowolnie kreować, jak również zauważasz, że w pewnych kwestiach trzeba się poddać, zaakceptować rzeczywistość. Przykładem może być obecnie panujący nam koronawirus. Nie mamy wpływu na jego pojawienie się, rozwój, sposób w jaki się rozprzestrzenia, nie możemy go całkiem kontrolować. Natomiast mamy wpływ na nasze działania, na to co my robimy w tej sytuacji i jakie podejmujemy decyzje. Idąc za tym, jeśli podejmujesz decyzję o realizacji konkretnego marzenia, to podejmujesz konkretne kroki. To Ty decydujesz, w którą stronę idziesz i jak zamierzasz dotrzeć do celu. Jeśli podejmiesz złą decyzję to bierzesz za nią odpowiedzialność i ponosisz konsekwencje, odbierasz lekcję i z nową wiedzą i nowymi doświadczeniami idziesz dalej. Wzrasta poczucie wpływu.

 

  1. Kiedy rośnie samoświadomość i odpowiedzialność to zwiększa się również poziom samooceny. I to jest moim zdaniem największa korzyść płynąca z realizacji marzeń. Obserwuję na własne oczy kobiety, które rosną w siłę, które zyskują pewność siebie, dzięki temu, że na własnych doświadczeniach przekonały się, że potrafią, że mogą, że mają wszystko, żeby zadbać o siebie i swoje marzenia. Taki nawet minimalny wzrost samooceny powoduje, że mam większą pewność w tym, że mam w tym życiu szansę na szczęście i satysfakcję. A co najważniejsze, że wszystko leży w moich rękach. A w tych rękach są talenty, motywacja do działania i moc.

 

Z tego wynika, że marzenia warto realizować po to, żeby podnosić samoświadomość, poczuć odpowiedzialność za swoje życie i nareszcie uwierzyć w siebie. Za to kocham marzenia. Uruchamiają w nas te wszystkie procesy, które krok po kroku zwiększają pewność siebie.

 

Jeszcze jedna ważna rzecz. Dzięki marzeniom bardzo często zyskujemy cele. Cel to marzenie z datą realizacji. A życie celowe nadaje ten usilnie poszukiwany sens. Kiedy znam sens, wiem po co tu jestem, co chcę osiągnąć i staje się jasne, w którą stronę chcę zmierzać.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chcesz spytać o szczegóły podróży?

© 2019 Hotlabs Sp. z o.o. All rights reserved

regulamin       |       polityka prywatności